Az Asóka-követők kezdeményezése
Thaiföld északkeleti részén, Srisaket tartományban található a Sisa Asoke közösség. Miután a thai társadalom is mindinkább differenciálódni kezdett, az Asoke közösség elkezdte fejleszteni a közösségi kultúrájukat, mely a dharmának egy újító értelmezésén alapszik. Figyelmüket a közösség tagjai az erények gyakorlására összpontosították, ami egy új vallási mozgalommá nőtte ki magát. Megalapították az „anti-mainstream közösséget". Ott ez azt jelenti, hogy visszautasítják a materialista fogyasztást ösztönző thai társadalmat, ami a modernizáció kritikája az egész országban. A puritán közösség mottója: Légy szorgalmas, kezdeményezz, merj szegény lenni, és tűrd a gúnyt![1]
A Sarvodaya Sharmadana Mozgalom
„A Sarvodaya Sharmadana Movement (SSM) több évtizedes múltra tekint vissza Srí Lanka szigetén. A buddhista kiindulású mozgalom a fejlődés materiális és spirituális oldalainak egyensúlyát állítja a középpontba. Az emberi szükségletek alábbi kategóriáit definiálják:
1. Tiszta és szép természeti környezet.
2. Egészséges ivóvíz.
3. Minimálisan szükséges ruházat.
4. Kiegyensúlyozott étkezés.
5. Egyszerű hajlék.
6. Alapvető egészségügyi ellátás.
7. A kommunikáció elemi eszközei.
8. A minimálisan szükséges energia hozzáférhetősége.
9. Teljes körű oktatás.
10. Kulturális és vallási szükségletek.
A Sarvodaya fejlesztési stratégia ezeknek a szükségleteknek a kielégítését célozza meg. Azok a falvak, amelyek ezt a stratégiát követik, eljutnak az önfinanszírozóvá válásig és környezetük segítéséig. A buddhista gazdálkodás Sarvodaya formája a nyolcvanas évek végén 4500 falura terjedt ki, s további 3500 falu vett részlegesen részt a mozgalomban. Problémái ellenére a Sarvodaya kétségtelenül a Harmadik Világ legsikeresebb és legjelentősebb gazdasági önfejlesztő mozgalma." (Zsolnai 2001, 75. oldal)
[1] Be diligent, take initiative, dare to be poor, and endure sarcasm